Головне меню

Авторизаціяhoda

razdelitel

uk 4

razdelitel

ur-portal

razdelitel

uk 8

razdelitel

uk 36

razdelitel

razdelitel

uk 44

razdelitel

sahnov banner

razdelitel

 osvita

bezpeka

Зараз на сайті

На даний момент 13 гостей на сайті
Вітаємо вас на сайті Сахновщинської районної державної адміністрації!
Що краще: подарувати чи заповісти нерухомість?

           11.11 У житті трапляються різні ситуації і бувають випадки, коли необхідно передати квартиру чи будинок третій особі. Договір дарування і заповіт залишаються найбільш часто використовуваними інструментами для цієї мети у взаєминах близьких родичів і мають певні особливості  при їх укладенні.

 

            Так, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Сторонами у договорі дарування можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава Україна, територіальна громада. Укласти договір дарування можливо через представника. Батьки (усиновлювачі), опікуни не мають права дарувати майно дітей, підопічних.  Дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі. Нерухомість, що приймається в дар, обкладається податком з доходів фізичних осіб. Згідно з нормами Податкового кодексу України оподаткування доходу, зокрема, майна, отриманого платником податку як подарунок, відбувається в тому ж порядку, що і майна, отриманого в якості спадщини. Прийняття в дар нерухомого майна від членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, подружжя і дітей), обкладається податком за нульовою ставкою. Таким же чином оподатковується вартість подарунка і для інвалідів I групи, осіб які мають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей-інвалідів. Подарунки від всіх інших родичів, у тому числі, від бабусь і дідусів, дядьком і тіткою, оподатковуються за ставкою 5% від вартості такого подарунка. Право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.

            Щодо особливостей складення заповіту та спадкування за ним,  слід зазначити,що заповіт - особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті,право на нього має особа з повною цивільною дієздатністю, яка здійснює його особисто. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування. Важливо розуміти, що заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність  заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту , половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). Головна відмінність між даруванням та спадкуванням полягає у тому, що майно, яке заповідають, спадкоємець може отримати і, відповідно, стати його власником після спливу  6-місячного терміну від  дати відкриття спадщини (смерті заповідача) а в разі укладення договору дарування майно переходить до майбутнього власника за життя дарувальника. Згідно з нормами ст.ст. 719, 1247 Цивільного кодексу України договір дарування нерухомої речі і заповіт укладаються у письмовій формі та підлягають обов’язковому  нотаріальному посвідченню. З яким саме наміром звернутись до нотаріуса - вибір за Вами. Але в разі виникнення питань пропонуємо отримати консультацію в Сахновщинському бюро  правової допомоги за адресою: сел. Сахновщина, вул. Тарасів шлях, 68, тел. (05762) 3-11-04.

 

Головний спеціаліст

Сахновщинського бюро

правової допомоги                                                           Приходько Н.